powertepach.pl
twitter facebook rss

Velika Plaza – Montenegro

W 2012 roku odwiedziliśmy już Czarnogórę i wówczas właśnie jeden dzień przebywaliśmy w Ulcinj i na Velikiej Plazy przy granicy z Albanią. Miejsce to ma właściwie jedną zaletę… Veliką Plaza, czyli ciągnący się kilka kilometrów od Ulcinj do granicy z Albanią pas łachy piasku. W 2015 r. wizyta w Doni Stoj w Montenegro miała być przedsmakiem wyprawy do Albanii oraz czasem na poplażowanie.

Doni Stoj MontenegroPo przyjeździe 23.08 około godziny 21.00 do Doni Stoj „zadomowiliśmy się” i następnego dnia rano ruszyliśmy na plażę. Co do kwestii kwater, to od Ulcinj ( a właściwie od samego zjazdu na biegnącą wzdłuż wybrzeża drogę E851w okolicy Sutomore) widzieliśmy stojących z tekturami ” tubylców” oferujących kwatery do wynajęcia . Szczególnie nasilenie tych osób występowało przy wjeździe do Ulcinj i wyjeździe w kierunku Doni Stoj.

Doni Stoj Montenegro6

Właściwie nie pytaliśmy ale kwatery zapewne w cenie 10-15 Euro od osoby/doba. W samej bliskości Velikiej Plazy kwater niema, ponieważ większość ich znajduje się po drugiej ( lewej jadąc od Ulcinj) stronie drogi głównej.

Samo plażowanie jak to plażowanie nic ciekawego :) nie ma co się rozpisywać, duży jednak plus Velikiej Plazy to jej idealność dla małego dziecka. Plaża jest piaszczysta, dno nie opada gwałtownie przy brzegu. Dzieci mogą właściwie bez większej opieki wchodzić kilkadziesiąt metrów do morza. Także im bliżej granicy albańskiej tym mniej ludzi, zatem można sobie znaleźć niemal samotne miejsce na plaży.

Doni Stoj Montenegro

Doni Stoj Montenegro7

Doni Stoj Montenegro2Doni Stoj Montenegro7 (2)Velika Plaza – Doni Stoj

By dotrzeć do morza należy „przedrzeć się” przez mieszaninę krzaków, sitowia, i łach piasku podążając licznymi piaszczystymi dróżkami z których każda prowadzi na inny odcinek plaży. Plaże znajdują się kilka kilometrów od drogi głównej, ale można tam dojechać samochodem. Parkingi są zorganizowane i „dzikie” w większości bezpłatne trzeba jedynie uważać na …piasek :) , który wygląda na dość stabilny i ubity. Jednakże już drugiego dnia udało mi się zakopać w nim swoje Sorento i tylko dzięki pomocy „krzepkich” Bośniaków wydostałem się z piaskowej pułapki. Sprzęgło trochę zaśmierdziało, ale na szczęście kosztem lekko wgniecionej tylnej klapy gdzie popychali Bośniacy wyjechałem.

Doni Stoj Montenegro4

Doni Stoj Montenegro5

Doni Stoj Montenegro8Doni Stoj Montenegro11Okolica Ulcinj i samo Ulcinj to właściwie muzułmańska część Czarnogóry, chociaż praktycznie trudno to zauważyć. Są to w większości sunnici lub sufici Bektaszija więc islam prezentuje tu Europejczykowi z północy łagodniejsze oblicze. Dopiero wizyta na plaży braci mahometan z Bośni i Hercegowiny uświadamia nam, że islam również w Europie może mieć oblicze wahabickie. Jest tu ich trochę siedzących obok czegoś w rodzaju mongolskich „jurt” zbudowanych dla plażujących żon  :). Nie mogę jednak powiedzieć o nich złego słowa, siadają na uboczu i zachowują się bardzo kulturalnie. Chcę jeszcze raz im podziękować za wypchnięcie mojej „Sorci” z piasku.

Doni Stoj Montenegro1

Doni Stoj Montenegro12

Co do jedzenia w Doni Stoj to przy plażach znajduje się kilka barów., jednak nie korzystaliśmy z nich. Generalnie można dostać w nich piwo w cenie ok 2- 3 euro , zupę rybną 2,50-3 Euro, czy też frytki lub jakiegoś kurczaka. Nie ma tu jakichś większych wykwintnych restauracji czy tez sklepów. Właściwie w sklepach w Doni Stoj można kupić jakieś pieczywo, napoje, owoce jednakże by znaleźć jakiś większy sklep, coś na kształt naszego supermarketu trzeba pojechać do Ulcinj. Ceny produktów podobnie jak w polskim supermarkecie, może jedynie owoce i warzywa droższe, ale ryby i owoce morza tańsze. Ciekawe, że w  Czarnogórze od 2012 roku niemal dwukrotnie podrożało wino i piwo, czyli produkty ostatniej potrzeby :). Również najbliższe większe restauracje znajdują się w pobliskim Ulcinj, przy wjeździe i w centrum. Doni Stoj został zaplanowany jako miejsce plażowania i właściwie jako miejsce na uboczu świetnie się do tego nadaje, jest tu znacznie spokojniej niż w pobliskim Ulcinj lub Barze, brak tu jednak infrastruktury. Cywilizacja jeszcze nie całkiem dotarła w te okolice. Zatem wizyta tu bez samochodu może okazać się nieco kłopotliwa z uwagi na oddalenie plaży od drogi głównej, umiejscowienia kwater, sklepów i restauracji.

I jeszcze jedna kwestia którą widać na mapie, a którą odczuliśmy wieczorem. Jako, że Doni Stoj jest położony pomiędzy rzeką Buna i Solana Ulcinj (czyli solankami) wieczorem nieodzowną atrakcją były stada komarów. Atakowały regularnie z chwilą zapadnięcia zmroku, tylko dobra moskitiera w oknie była na nie rozwiązaniem. Także planując tam wyjazd należy wziąć to pod uwagę.

Doni Stoj Montenegro3Doni Stoj Montenegro10Doni Stoj Montenegro13


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Submitted in: Albania, Czarnogóra |