powertepach.pl
twitter facebook rss

Ulcinj, Bar, Sutomore i Valdanos

Jest jeszcze jeden powód konieczności ucieczki z plaży. Dzieci po długotrwałym moczeniu się w wodzie dostają kataru i jeżeli nie przerwiemy im zabawy może przerodzić się to w zapalenie oskrzeli lub płuc. I nic nie pomoże że wokół jest 40 stopni w słońcu katar dziecięcy wie swoje :) .Także i nam po czterech dniach spędzanych codziennie w wodzie przydarzył się przypadek kataru przechodzącego w kaszel. Także jedynym rozwiązaniem jest wyciągniecie dziecka z wody i spędzenie z nim czasu na lądzie :) .

Nasza przerwa katarowa w plażowaniu została zagospodarowana w Ulcinj, Barze, Sutomore i plaży Valandos.

Jak już wspominałem w Ulcinj byliśmy w 2012 r., właściwie nie planowaliśmy wyjazdu do tego miasteczka w 2015r., ale w ramach „przerwy katarowej” trzeba było jakoś zorganizować jeden dzień.

twierdza w ulcinjA więc starymi wytartymi ścieżkami docieramy do twierdzy w Ulcinj. Co do historii miasta to zostało założone w V w p.n.e. przez greckich kolonistów z Kolchidy, tej samej do której argonauci wyprawiali się po złote runo, czyli dzisiejszej Gruzji. Stąd też stara nazwa Ulcinja-Colchinium, później następują czasy Bizancjum, Cesarstwa Serbskiego i w XVI wieku miasto zajmują Turcy Osmańscy nadając mu obecny orientalny wygląd.

ulcinj montenegroulcinj montenegroXamia e Pazarit Ulcinj

ulcinj montenegroDSC_0017Twierdza w Ulcinj

twierdza w ulcinjtwierdza w ulcinjulcinjrestauracja castellorestauracja Castello polecam fajnie położona nad urwiskiem ( jedzenie…jak wszędzie zupa rybna, kilka rodzajów spagetti, owoce morza ….)

restauracja Castelloulcinjulcinj stari gradWieczorem natomiast ruszamy do pobliskiego Sutomore. Jest ono zdecydowanie odmienne od Ulcinj. Sutomore to właściwie jeden wielki „deptak” i wesołe miasteczko z mnóstwem straganów ciągnących się wzdłuż plaży. Nie ma tu właściwie zabytków poza znajdującą się na wzgórzu nad miastem twierdzą Haj- Nehaj. Jest ona trudno dostępna i wycieczka tam z małym dzieckiem w praktyce jest niemożliwa. Dodatkowo sprawę utrudnia populacja żyjących podobno na podejściu do twierdzy węży.

sutomoresutomorezatem forma spędzania wolnego czasu w Sutomore rozwiązuje się sama :)

Następnego dnia wyruszamy do Baru w którym również byliśmy w 2015 r. Jednakże wówczas odwiedziliśmy pobliska twierdzę czyli Stari Bar. Zamek naprawdę godny polecenia,może nie ze względu na jego architektoniczne piękno, ale z uwagi na jego fajne położenie. Jak większość twierdz w Montenegro został założony w XVI wieku przez Turków Osmańskich. Samo miasto jest jednak starsze i powstało w okresie rzymskim gdzie nosiło nazwę Antibarum z uwagi na położenie naprzeciw włoskiego miasta Bari( miasta królowej Bony Sforzy) . Zresztą z Bari, Bar posiada połączenie promowe. My jednak przyjechaliśmy do Baru by spędzić czas na jego nadbrzeżnej promenadzie i Stari Bar z dzieckiem odpuszczany.

bar montenegrobar montenegrobar montenegroDziś Bar to właściwie duży port morski ze znajdującą się tu bazą Czarnogórskiej Marynarki Wojennej. Odwiedzamy również miejscową aptekę w celu próby zakupienia lekarstwa dla dziecka (w Polsce dostawaliśmy je na receptę). Jednakże w Czarnogórze jak się okazuje jest ono ogólnodostępne w aptece. Właściwie ze względu na katar z kaszlem dziecka, rozważamy powrót do Polski, na szczęście po kilku dniach wszystko wraca do normy i „wyciągnięcie z wody” oraz przerzucenie się na spacery pomaga :) .

bar montenegroKolejnego dnia z uwagi na naturalna inhalację zmierzamy na położoną w pobliżu Ulcinj plażę Valdanos. Plaża Valdanos jest kamienista w odróżnieniu od Velikiej Plazy -Bojana. Wjazd na Valdanos znajduje się w pobliżu wyjazdu z Ulcinj po lewej stronie. Można na nią dojechać również z samego Ulcinj, ale trzeba znać drogę.

valdanos montenegroDSC_0026DSC_0062Nie ma tu wielkiej infrastruktury ( z tego co pamiętam jest jakaś restauracja), ale jest cicho i spokojnie. Wjazd na plażę jak też i parking są darmowe, płaci się jedynie za leżaki jeżeli się z nich korzysta. Bardzo fajny jest dojazd na plażę przez liczne gaje oliwne w których można spotkać stada owiec. Nie mogliśmy sobie odmówić w nich postoju :)

DSC_0067Jeszcze jeden rzut oka na klify Valdanos.

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Submitted in: Albania, Czarnogóra |