powertepach.pl
twitter facebook rss

Tlos i Patara-Turcja

Następnym celem naszej wyprawy jest starożytne Tlos oraz położone w pobliżu miasto Patara ze swoja kilkunasto kilometrową plażą.

Starożytne Tlos doceniono już w zamierzchłej starożytności, miasto w tym miejscu powstało już w okresie Hetyckim w XIVw.p.n.e. Jeszcze wcześniej z Tlos związana jest historia herosa Bellerofonta i jego latającego rumaka Pegaza to tu miał się znaajdować ich grobowiec. Jednakże w mieście znajdują się w większosci pozostalości z II w n.e. po Rzymianach czyli nekropolia, akropol, teatr, termy oraz bazylika, stadion .

Tlos Turcja

Tlos TurcjaOkolica Tlos

Tlos TurcjaTlos Stadion TurcjaMiasto otoczone jest przez licyjskie grobowce tak jak większośc miast w tej okolicy. Jednak co do czasów terażniejszych Tlos zamieszkane jest przez węże długości ok 1,5 metra. Spotkalismy takiego na ścieżce prowadzącej w strone grobowców. Był niezwykle szybki, czarny. Nie wiem czy jadowity. Gdy usłyszał, że nadchodzimy zwiał w krzaki. Asia jednak wrócila i została na szosie przy samochodzie. Mieliśmy trochę stracha .

Tlos Turcja

Tlos TurcjaTlos Turcja Tlos TurcjiJak zwykle przyszli Rzymianie, docenili obronnośc miejsca i zalety jego polożenia i u stóp twierdzy zbudowali swoje miasto.

Tlos Turcjażegnamy powoli Tlos i ruszamy w kierunku Patary, na popołudniowa kapiel na cudownej plaży. Ponieważ jak zwykle gdy robi sie gorąco nawet jaszczurkom czas poszukać wody.Patara to według mnie NAJWSPANIALSZA plaża w Turcji jaką widzialem.

Jednak przed plażowaniem udajemy się jeszcze do licyjskiej Patary, powoli zasypywanej przez piaski z pobliskich wydm . ( przynajmniej taką wersję zawsze pamiętałem z opisow różnych podróżników po hellenistycznej Turcji). Niestety dziś intensywna działalnośc archeologów, nieco weryfikuje obraz tajemniczego miasta zasypanego przez piaski wydm. Patarę odkopano już w większości z piasków wydm. Fajne dla nas turystow, ale nigdy nie rozstrzygnę dręczącego mnie dylemtu czy restaurować starożytne zabytki tak jak zrobili to np. Polacy w Del el Bahari w światyni Hatszepsut budując coś na kształt Disneylandu, czy pozostawić te miejsca z ich czarem i aurą tajemniczości utrwalonej w opowiesciach o pierwszych misjach archeologicznych w krajach orientu z czasow Marietta. Gdzieś podświadomie zawsze szukam, w tych pięknych miejscach przygotowanych dla turystów widoku , który powodowałby podobne odczucia jakie daje na XIX rycinach widok zasypanego Sfinksa, czy zasypanej Patary.

Patara TurcjaWedług legendy miasto założył Pataros syn Apolla.W epoce kasycznej w Pataros znajdowała sie słynna wyrocznia Apolla.W czasach Antoniusa Piusa zbudowano w Patarze zachowany do obecnych czasów amfiteatr i łuk triumfalny.W patarze według legendy miał sie urodzić św. Mikołaj z Myry.

Patara TurcjaPatara TurcjaNiestety często się mi przytrafia, że w takich miejscach zapominam o bożym swiacie, a temperatura sobie wzrasta i niektórzy nie popieraja mojego zapału.

Patara TurcjaPatara turcja

Patra TurcjaZrobiło sie gorąco…ale tylko niektórym. Ja nie chcialem stamtąd wychodzić…ale miała być plaza, plaża… no dobrze powoli wychodzimy.

No i mamy tę plażę … no dobra przyznaję się Patara to wg mnie najpiękniejsza plaża w Turcji.

Patara TurcjaSuper fale, wysokie, spokojnie można iść po łasze piachu 100-200 metrów w strone morza. Na falach naprawdę jest super zabawa..dla niektórych … no dobra mi tez siępodobało . Plaża jest jeszcze dzika nie ma tu hoteli i tłumów turystów ( przynajmniej w czasie naszej wizyty) i przede wszystkim jest piaszczysta.

Patara TurcjaPatara TurcjaPlaża w Patarze ma 18 km długości, czyli można sobie znaleźć miejsce dla siebie.

A na plaży muzułmańskiej jak to na płaży: na plaży fajnie jest. :)

Patara Turcja

Patara TurcjaPatara plaża TurcjaPrzyznaję się …wytrzymałem na leżeniu i w wodzie 1,5 godziny …trochę nudno..postanowiłem wię pochodzić trochę po wydmach ..pomyślalem, że może gdzieś będa zasypane ruiny.

Patara TurcjaJednak zasypanych przez piach z wydm ruin nie znalazlem, ale wyszły fajne foty plaży..

Patara plaża TurcjaPatara plaża TurcjaPatara plaża Turcja


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Submitted in: Turcja |