powertepach.pl
twitter facebook rss

Świątynia Hatszepsut -Egipt

bez-tytuluNastępnego dnia w planie zbudowany w darze dla Egiptu przez polskich archeologów „disneyland” w postaci świątyni Hatszepsut zwanej też świątynią w del el-Bahari. Świątynia znajduje się po zachodniej stronie Nilu. I została odbudowana przez polską misję archeologiczną. Jest tak dokładnie odbudowana i wyróżnia się tym na tle innych zabytków Egiptu że nazwano ja potocznie „polskim disneylandem” :)

bez-tytuluŚwiątynia jest położona na wprost osi świątyni w Karnak po zachodniej stronie Nilu, a „z tyłu” jej znajduje się wielka skala Deir el Bahari, a za nią słynna Dolina Królów w której pochowano wielkich władców XVIII i XX dynastii.

nil

swiatynia-hatszepsutswiatynia-hatszepsut-egipthatszepsut-egiptNajpierw jednak kilka słów o samej królowej Hatszepsut okrzykniętej pierwsza feministką świata :) , której historia życia jest równie ciekawa co jej świątynia. Przyszło jej żyć w okresie panowania niezwykłych faraonów-zdobywców  z czasów XVIII dynastii, odnowicieli Egiptu w ramach nowego Państwa po latach panowania nad Nilem obcych władców wschodu zwanych Hyksosami. Jej ojciec Totmes I pokonał i wypędził Hyksosow z Egiptu, a stele faraonów pozostawił nad Eufratem w dzisiejszym Iraku. Jak to w Egipcie Hatszepsut poślubiła swojego brata faraona Totmesa II, a swoją córkę wydała za syna Totmesa II nieletniego jeszcze Totmesa III. Jednak po szybkiej śmierci męża Hatszepsut sama została faraonem. Tego w historii Egiptu jeszcze nie było, kobieta-faraon. Królowa początkowo zarządzała państwem w imieniu nieletniego Totmesa III, a później już bez skrupułów założyła korony górnego i dolnego Egiptu :) .

swiatynia-hatszepsut-del-el-bahaari

Co ciekawe przemiana kobiety-Hatszepsut w Faraona- Hatszepsut widoczna jest na rzeźbach świątyni . Królowa posiada już  ceremonialną brodę faraona, a wraz z rzeźbieniem kolejnych posągów coraz bardziej zanika jej biust, a jej rysy upodabniają się do rysów męskich.

faraon-hatszeput

hatszepsuthatszepsut-swiatyniaJest również i pewna historia miłosna :) . Budowniczym świątyni był pochodzący z Nubii Senenmet, znaczna persona w czasach Hatszepsut, wychowawca jej dzieci i jak niektórzy przypuszczają kochanek królowej. Świadczyć ma o tym pozostawione w jednym z grobowców w pobliżu świątyni przez robotników graffiti ukazujące akt seksualny Senenmuta z kobietą nosząca insygnia władzy faraona ( choć i dziś portale typu „pudelek” odnoszące się do podobnych tematów, stanowią codzienność życia celebrytów, niekoniecznie prawdziwą). Królowa wyraziła również zgodę by wizerunki Senenmuta na których przedstawiano go w obecności królowej były jej równe wielkością.  Hatszepsut miała również  dziecko, o nubijskich rysach, które następnie co nie spotykane, pochowano w dolinie królów ( choć nie było faraonem).

del-el-baharihatszepsut1hatszepsut2Na ścianach w świątyni w Del el Bahari pokazano również zorganizowaną przez Hatszepsut wyprawę do tajemniczej krainy Punt, której lokalizacja do dziś budzi wśród archeologów liczne spory.

punt-hatszepsutpuntqueenTo tu znajduje się słynny wizerunek grubej królowej krainy Punt. :) z którego to miejsca Egipcjanie sprowadzali dobra luksusowe. Nie wiemy gdzie dokładnie leżała ta kraina. Obecnie umiejscawia się ja od wybrzeży Sudanu poprzez półwysep Arabski do wybrzeży Mozambiku. Z czasem złoto krainy Punt obrosło w Egipcie legendą.

hatszepsut-punt

p1060327p1060302W świątyni znajdują się jeszcze sanktuaria Anubisa i bogini Hator, niestety nie mogę znaleźć zdjęć z tych części świątyni.

p1060345p1060341Na koniec jeszcze raz rzut oka na przepiękną skałę  Del-el Bahari :) u stóp której leży świątynia królowej.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Submitted in: Egipt |