Następnego dnia w planie zbudowany w darze dla Egiptu przez polskich archeologów „disneyland” w postaci świątyni Hatszepsut zwanej też świątynią w del el-Bahari. Świątynia znajduje się po zachodniej stronie Nilu. I została odbudowana przez polską misję archeologiczną. Jest tak dokładnie odbudowana i wyróżnia się tym na tle innych zabytków Egiptu że nazwano ja potocznie „polskim disneylandem”
Świątynia jest położona na wprost osi świątyni w Karnak po zachodniej stronie Nilu, a „z tyłu” jej znajduje się wielka skala Deir el Bahari, a za nią słynna Dolina Królów w której pochowano wielkich władców XVIII i XX dynastii.
Najpierw jednak kilka słów o samej królowej Hatszepsut okrzykniętej pierwsza feministką świata
, której historia życia jest równie ciekawa co jej świątynia. Przyszło jej żyć w okresie panowania niezwykłych faraonów-zdobywców z czasów XVIII dynastii, odnowicieli Egiptu w ramach nowego Państwa po latach panowania nad Nilem obcych władców wschodu zwanych Hyksosami. Jej ojciec Totmes I pokonał i wypędził Hyksosow z Egiptu, a stele faraonów pozostawił nad Eufratem w dzisiejszym Iraku. Jak to w Egipcie Hatszepsut poślubiła swojego brata faraona Totmesa II, a swoją córkę wydała za syna Totmesa II nieletniego jeszcze Totmesa III. Jednak po szybkiej śmierci męża Hatszepsut sama została faraonem. Tego w historii Egiptu jeszcze nie było, kobieta-faraon. Królowa początkowo zarządzała państwem w imieniu nieletniego Totmesa III, a później już bez skrupułów założyła korony górnego i dolnego Egiptu
.
Co ciekawe przemiana kobiety-Hatszepsut w Faraona- Hatszepsut widoczna jest na rzeźbach świątyni . Królowa posiada już ceremonialną brodę faraona, a wraz z rzeźbieniem kolejnych posągów coraz bardziej zanika jej biust, a jej rysy upodabniają się do rysów męskich.
Jest również i pewna historia miłosna
. Budowniczym świątyni był pochodzący z Nubii Senenmet, znaczna persona w czasach Hatszepsut, wychowawca jej dzieci i jak niektórzy przypuszczają kochanek królowej. Świadczyć ma o tym pozostawione w jednym z grobowców w pobliżu świątyni przez robotników graffiti ukazujące akt seksualny Senenmuta z kobietą nosząca insygnia władzy faraona ( choć i dziś portale typu „pudelek” odnoszące się do podobnych tematów, stanowią codzienność życia celebrytów, niekoniecznie prawdziwą). Królowa wyraziła również zgodę by wizerunki Senenmuta na których przedstawiano go w obecności królowej były jej równe wielkością. Hatszepsut miała również dziecko, o nubijskich rysach, które następnie co nie spotykane, pochowano w dolinie królów ( choć nie było faraonem).
Na ścianach w świątyni w Del el Bahari pokazano również zorganizowaną przez Hatszepsut wyprawę do tajemniczej krainy Punt, której lokalizacja do dziś budzi wśród archeologów liczne spory.
To tu znajduje się słynny wizerunek grubej królowej krainy Punt.
z którego to miejsca Egipcjanie sprowadzali dobra luksusowe. Nie wiemy gdzie dokładnie leżała ta kraina. Obecnie umiejscawia się ja od wybrzeży Sudanu poprzez półwysep Arabski do wybrzeży Mozambiku. Z czasem złoto krainy Punt obrosło w Egipcie legendą.
W świątyni znajdują się jeszcze sanktuaria Anubisa i bogini Hator, niestety nie mogę znaleźć zdjęć z tych części świątyni.
Na koniec jeszcze raz rzut oka na przepiękną skałę Del-el Bahari
u stóp której leży świątynia królowej.