powertepach.pl
twitter facebook rss

Pergamon i Madra Dagi -Turcja

Po noclegu w Ayvalik następnego dnia wybraliśmy się do Pergamonu (warto polecam). Pogoda co prawda jeszcze się nie rozkręciła, ale Pergamon wynagradza wszystko. Przepięknie położone miasto Atyllidów, Eumenesa II robi wrażenie zarówno widokami ze szczytu jak i przepięknym teatrem (według mnie najpiękniej położonym w Turcji).

Ale na początek Czerwona Bazylika (tr. Kızıl Avlu) w Pergamonie i nie mogę się powstrzymać przed jej krótkim opisem. Właściwie jest to świątynia boga Serapisa przerobiona przez pierwszych chrześcijan na kościół. Bazylika swoją sławę zawdzięcza św. Janowi Ewangeliście który prawdopodobnie wspominana w Apokalipsie ją jako „tron szatana”, jednakże świątynia chrześcijańska powstała w tym miejscu po śmierci Jana, więc wydaję się że jej sława jest nieco na wyrost.Czerwona Bazylika Pergamon TurcjaSamo miejsce ciekawym jest według mnie jest tylko dla pasjonatów. Moja Asia zauważyłem trochę się nim nudziła. Wstęp na teren Czerwonej Bazyliki jest płatny (5 YTL). Obiekt jest otwarty dla zwiedzających w godzinach od 8:00 do 17:00. W 2010 roku za parking obok nie pobierano opłat.

czerwona Bazylika Pergamon, TurcjaRuszamy zatem dalej. W 2010 roku była możliwość wjazdu na wzgórze pergamońskie autem, jednakże w budowie była już przeszklona kolejka linowa. Obecnie cena biletu na kolejkę to 10 YTL (małe dzieci wjeżdżają za darmo). Przy dolnej stacji kolejki znajduje się parking, cena za auto wynosi 3,50 YTL.

P1090391Widok ze wzgórza na sztuczne jezioro Kestel trochę pochmurny ale nie odpuściłem i za 11 dni wracając tędy musiałem zrobić to zdjęcie ponownie przy bezchmurnym niebie.

Pergamon TurcjaSam Pergamon pomimo chmur zachwyca. Nie pamiętam już dokładnie, ale bilet kosztował coś około 10 YTL.

Teatr Pergamon TurcjaTeatr w Pergamonie

Przy jego budowie, wykorzystano naturalne nachylenie terenu, co sprawia, że jest to budowla wyjątkowa. W sumie mógł pomieścić około 10 tys. widzów.

Teatr Pergamon TurcjaŚwiątynia Trajana-Hadriana usytuowana jest w centrum i najwyższym punkcie pergamońskiego wzgórza. Jest najlepiej zachowana i olśniewa swoja bielą pomimo chmur.

P1090437Świątynia Trajana PergamonP1090450

Świątynia Trajana-Hadriana najlepiej zachowany budynek Pergamonu

P1090465P1090466P1090469Pergamon, TurcjaPozostałości po fundatorach świątyni

Pergamon, TurcjaPergamon, TurcjaPergamon, TurcjaP1090492P1090494Jednak po najwspanialszych zabytkach Pergamonu pozostało niewiele. Pozostałości słynnej Biblioteki pergamońskiej, konkurującej przecież z aleksandryjska są obecnie śladowe i niemal niewidoczne. Również słynny ołtarz Zeusa i Ateny zbudowany dla uczczenia zwycięstwa nad Galatami a odkryty przez Carla Humana został wywieziony za zgodą sułtana do Berlina, gdzie jest zrekonstruowany w Muzeum Pergamońskim. Zatem jak najciekawsze elementy greckiego Partenonu można zobaczyć w British Muzeum w Londynie, tak by zobaczyć Ołtarz Pergamoński należy udać się do stolicy Niemiec.

P1090510rzut oka na okolicę z Akropolu

Pergamon, Turcja

Tak to cudo wyglądało kiedyś.

Pergamon, TurcjaZatem żegnamy Akropol pergamoński oraz jego obecnych mieszkańców i udajemy się z powrotem w kierunku Ayvalik by zahaczyć o tajemniczą Kassandrę ( oznaczona na tureckiej mapie Marco Polo jako zabytek warty odwiedzin ).

Bergama, TurcjaNa koniec trochę miejscowego tureckiego folkloru…i nikt nie wzywa Sanepidu.

A teraz zagwozdka z mapy Turcji Marco Polo, która pokazuje pomiędzy Ayvalik i Pergamonem i w jego okolicach liczne zabytkowe miejsca Typu Pyrha Passandra, Melene,Trarium Cytonium Perperene. Leżące przy E87 i równoległej do niej trasie. Może komuś udało się dotrzeć w te miejsca? Ja po wypytaniu tubylców którzy nie wiedzieli o co chodzi znalazłem tylko Pasandrę która okazała się ruina jakiegoś XVIII wiecznego pałacyku niegodną polecenia.

Ale przynajmniej krajobraz wokoło okazał się bardzo ciekawy

pasmo Madra Dagi, Turcjapasmo Madra Dagi, Turcja P1090586IMG_4579Niespodziewany dzień na łonie natury (dzięki mapie Marco Polo) ale było fajnie głazy niemal jak w górach stołowych to chyba Madra Dagi.

Ayvalik TurcjaPowoli żegnamy Ayvalik i podążamy na południe w stronę Selcuk. Ruszamy wczesnym rankiem na po drodze zahaczając o Pitane. Taki sobie kurorcik z kamienista plażą niegodny polecenia, a jedynie dobre miejsce na posiłek. Miejscowość zaznaczona na mapie jako zabytkowa, ale poza zamkiem chyba innych zabytków tam nie ma. Jednak zaliczone odwiedzone, ale na urlop w tej miejscowości bym się nie skusił .

Pitane, TurcjaIMG_4613Ścigani przez burzę mijamy Izmir, muszę powiedzieć, że GPS spisał się idealnie (przynajmniej w czasie drogi na południe)

P1090633P1090637Oczywiście Ataturk, Ataturk wszędzie tym razem ten z Izmiru (obok mnie).

Selcuk TurcjaJesteśmy w Selcuk I TO BYŁO BY NA TYLE CO DO DESZCZU pomyślałem ale później przy 45 stopniach czekałem na deszcz i chwilę chłodu.

 

 

 


2 thoughts on “Pergamon i Madra Dagi -Turcja

 1. Material Costs – The material costs for any session will change ffor each photographer
  and will be different with assorted varieties of sessions.
  You culd also create fuun frames beyond contrasting paint about the wall for willing
  to display children. With technology and the requirement for speed to produce quickly
  plus quantity, the initial strategy for making
  rock posters haas almost gone by the wayside.

  my blog post :: Jual Piala Jakarta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Submitted in: Turcja |