powertepach.pl
twitter facebook rss

Perast i Herceg Novi

Następnego dnia po wycieczce do Kotor udajemy się na małą wycieczkę do Perast i jedziemy dalej do Herceg Novi.

Perast, Boka Kotorska, CzarnogóraBoka Kotorska, CzarnogóraP1220088Perast, Boka Kotorska, CzarnogóraPerast to małe urokliwe spokojne miasteczko w sam raz na spacer. Bardzo nam się podobało, było spokojnie i praktycznie bez turystów. Nazwa miejscowości wywodzi się od jej założycieli iliryjskiego plemienia Pirustów.

Perast, Boka Kotorska, CzarnogóraPerast

W pobliżu miasta, w zatoce znajdują się dwie  wysepki: Sveti Đorđe (Wyspa św. Jerzego) (nazywana przez niektórych Wyspą Umarłych ze względu na rosnące na niej cyprysy) i Wyspa Matki Boskiej na Skale  jedyna sztucznie utworzona wyspa na Adriatyku.

Boka Kotorska, Czarnogóra

Boka Kotorska, CzarnogóraKościół sw. Mikołaja, Perast, Boka Kotorska, Czarnogóra Kościół sw. Mikołaja, Perast, Boka Kotorska, CzarnogóraWłaśnie może ktoś wie o co chodzi z tym drzewkiem pod kościołem świętego Mikołaja? wisiały na nim różne przedmioty łącznie z mała buteleczką rakiji i ciastkami.

kościół sv NikolaZnudzenie i brak koncepcji co dalej w tej malej mieścinie robić. Oczywiście żartuję Perast naprawdę nam się spodobało następnego dnia ruszamy do Herceg Novi gdzie planujemy kolejny 2-3 dniowy postój.

Perast, Boka Kotorska, CzarnogóraWłaśnie ta część Czarnogóry urzekła mnie najbardziej od Tivat do Herceg Novi. Było tu spokojnie i praktycznie bez turystów, widoki zapierały dech w piersiach i ceny noclegów i jedzenia w okolicy Herceg Novi były znacznie niższe niż w okolicach Budvy czy też Petrovaca. Jak sobie przypominam miałem wrażenie patrząc na spokojne wody Boki Kotorskiej, wolniejszą jazdę samochodów i ciszę jakby czas tam zwalniał. Ale później znacznie przyśpieszył w Dubrowniku… ale nie uprzedzajmy faktów jak mawiał B. Wołoszański.

Ruszamy następnego dnia do Herceg Novi

Miasto leży u stóp góry Orjen osłaniającej je od północy. Od południa zaś zlokalizowane jest na wprost wejścia do Zatoki Kotorskiej, w odległości 7 km od otwartego morza.

Herceg Novi, CzarnogóraHerceg Novi, Czarnogóra

Wejście na Stari Grad od ulicy Nikole Durkovica gdzie znajduje się wieża zegarowa.

Herceg Novi nazywany jest „miastem kwiatów”, gdyż w porównaniu z innymi czarnogórskimi miastami wybrzeża, jest niezwykle „zielone”. W kilku parkach rosną tu z cyprysy, palmamy i drzewa cytrusowe.

Herceg Novi, CzarnogóraCerkiew sv. Michała Archanioła

Herceg Novi, CzarnogóraWidok z twierdzy Kanli Kula ( krwawa wieża) na wejście z Adriatyku do Boki Kotorskiej.

Herceg Novi, CzarnogóraHerceg Novi, CzarnogóraW twierdzy znajduje się obecnie teatr „pod gołym niebem”. Wejście do twierdzy to o ile dobrze pamiętam 1 Euro a widoki naprawdę fajne. Następnie wracamy na naszą kwaterę.

Herceg Novi, CzarnogóraNasz widok z balkonu.

Zdjęcie powyżej wstawiam ponieważ od pewnego czasu zauważyłem że o miejscu naszego zakwaterowania decyduje widok z balkonu, jest to cecha która zawsze przekonuje moja żonę. Na dole była promenada ale na szczęście poza sezonem było spokojnie. Podejrzewam że w sezonie miejsce to może zmienić się w jedną wielka dyskotekę. Piszę o tym ponieważ w porównaniu do poprzednich naszych kwater podczas tego wyjazdu  ta w Herceg Novi wyszła najtaniej. Zapłaciliśmy 10 Euro od osoby, a miejsce przy ulicy Sava Ilića było naprawdę fajne.
Herceg Novi, CzarnogóraHerceg Novi, CzarnogóraHerceg Novi
Następnego dnia nastał czas na spacer po parkach i nabrzeżu Herceg Novi.

Obala Nikole Kovacevica,Herceg Novi, CzarnogóraObala Nikole Kovacevica

Herceg Novi, CzarnogóraHerceg Novi, CzarnogóraHerceg Novi, CzarnogóraTak jak pisałem wcześniej, Herceg Novi to w porównaniu do innych miast wybrzeża czarnogórskiego naprawdę zielone miasto z egzotyczną dla mieszkańca północy roślinnością.Herceg Novi, Czarnogóra

Herceg Novi, Czarnogóra Herceg Novi, Czarnogóra

Dni kończą się za szybko, następnego dnia przemieszczamy się nad Żupe Dubrovnicką do Croatii przez przejście graniczne w Krasovici, jak zwykle bez konkretnego celu na miejsce zatrzymania się. Właściwie to z myślą, za skoro jesteśmy już w okolicy Dubrovnika to czemu nie… ponowne jego zwiedzanie.
Herceg Novi wspominamy bardzo fajnie, myślę że jest to fajna alternatywa nawet na wypady na południe Croatii i Mostaru w Bośni. Miasteczko może bez wielkich zabytków za to z fajnymi parkami i malutka urokliwa starówką oraz z najprzystępniejszymi cenami w Czarnogórze.

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Submitted in: Czarnogóra |