powertepach.pl
twitter facebook rss

Pamukkale i Hieropolis-Turcja

Po Didymie nastąpiła mała przerwa w zabytkach i przyszedł czas na turecką przyrodę i krajobrazy. Z samego rana żegnamy więc Selcuk i ruszamy w stronę Aydin, Denizli i Pamukkale

droga do Pamukkale, TurcjaPo drodze zahaczamy jeszcze o starożytną Magnezję lub tylko to co z niej zostało.

Magnezja TurcjaPrzez środek stanowiska archeologicznego pomiędzy zabytkami przebiega linia kolejowa. Ech…Cała Turcja.

P1100321im dalej w głąb Turcji krajobraz stawał się coraz bardziej sielankowy i odbiegał znacznie od kurortowych turystycznych widoków

P1100315w okolicach Aydin skręciliśmy w kierunku wskazywanym przez tajemniczą tablicę kierującą na „wyjątkowy wąwóz”. Tablic takich mijaliśmy po drodze kilkanaście więc zaciekawieni postanowiliśmy zobaczyć to cudo. Ale wąwóz jak to wąwóz bez szału,trzeba jednak samemu segregować turystyczne atrakcje, ja wolę moje zabytki..

Denizli, TurcjaSamo Denizli niczym szczególnym sie nie wyróżnia, poza bliskością Pamukkale. Jednak jego piękne położenie w dolinie nie w pełni oddaje to zdjęcie. Widok ze wzgórza zapierał dech. Zatrzymali sie rownież z nami i Turcy. Widok tak ich zafascynował, że zapomnieli zaciągnąc ręczny w swoim aucie . Na szczęście kierowca zdążył dobiec.
Po lekkim błądzeniu po Denizli,odnaleźlismy drogę na Pamukkale. Dojechaliśmy około 17.00 i ruszyli na poszukiwanie noclegu. a właściwie nocleg znalazł nas sam. Nasz gospodarz z Selcuk wykonał życzliwy telefon do znajomego w Pamukkale, że w jego strone jada naiwniacy z Polski Facet czekał na nas pół dnia i podszedł do samochodu w ulewę gdy zatrzymaliśmy się by przeczekać.

link do hotelu w pamukkale: http://www.tinyurl.pl?kZcVnJ43

Pamukkale, TurcjaJak zwykle przybywamy do miejsca docelowego wieczorem. Zatem zadomowienie się na noclegu i wykonujemy krótki rekonesans po Pamukkale.

Pamukkale TurcjaPamukkale TurcjaTe dwa zdjecia pokazują skrajości jakie spotkamy w Pamukkale. Z jednej strony przepiękne miejsce pomimo swojego komercyjnego charakteru. Z drugiej jednak komercja w stylu „Disco Dasha” do którego zaprasza Afrodyta i Matka Boska…..

P1100425

Nazwa Pamukkale w języku tureckim oznacza Bawełniany Zamek, co wydaje się być oczywistym gdy po raz pierwszy spojrzymy na wapienne tarasy. Tarasy zbudowane są ze skały zwanej trawertynem, powstającym wskutek ubytku dwutlenku węgla gdy wody podziemne wypływają na powierzchnię. Woda spływa w dół po zboczu góry Cökelez wysokości 160 metrów, pozostawiając po sobie osad w postaci trawertynu.

Pamukkale turcjaP1100427Pamukkale powstało dzięki obecności 17 źródeł termalnych, z których na powierzchnię ziemi wydobywa się woda o temperaturze od 30 aż do blisko 100 stopni Celsjusza. Uważa się, że ten proces trwa już około 14 tysięcy lat. Obecnie,  obszar pokryty osadami ma długość około 2,5 km, szerokość to 600 metrów.

P1100772 P1100462
Pomimo swojego komercyjnego charakteru, Pamukkale w Turcji to jednak piękne miejsce, warte poświęcenia uwagi dłużej niż turystyczne japońskie 2-3 godziny. Zatem czas spać i nazajutrz z samego rana ruszamy na Pamukkale.

Pamukkale-Turcja

Rano o wstajemy o 8.00 i udajemy się na Pamukkale celem spędzenia tam 10 godzin jak się później okazało bez jedzenia i picia –  nie, możliwe, że były tam jakieś punkty z piciem czy jedzeniem, ale nikt z nas o tym nie pomyślał, nie zachciało nam się po prostu.

Pamukkale Turcja

Pamukkale-TurcjaPamukkale TurcjaPamukkale, to jest wapienne tarasy otwarte są 24 godziny na dobę. Bilet wstępu do kompleksu Pamukkale-Hierapolis kosztował 25 YTL. Natomiast ruiny Hieropolis są otwarte od: 8:00 – 19:00. Dodatkowo płatny jest wstęp do muzeum archeologicznego (5 YTL, czynne od 9:00 do 17:30).

P1100682Pamukkale TurcjaCelem odróżnienia od białej skały Pamukkale postanowiliśmy się ubrać na czerwono …i od razu do pierwszego basenu.

Turcja PamukkaleSame wapienne tarasy objęte są ochroną przez UNESCO, a teren Pamukkale to teren parku narodowego. W latach 80 w górnej części zbocza znajdowały się jeszcze hotele do których woda pobierana była bezpośredni z tarasów. Doprowadziło to do dewastacji „białego wzgórza” ponieważ woda niemal przestał spływać po wzgórzu , a trawertyn przestał się osadzać. Tarasy coraz bardziej zarastały roślinnościa i żółkły. Na szczęście hotele zostały rozebrane, a Pamukkale objęte zostało specjalnym programem rewitalizacji. Zamknięto dla turystów trasę spacerową prowadzącą przez naturalne tarasy, a zamiast niej przygotowano sztuczne baseny kąpielowe „obrosłe” już trawertynem. Betonowe zapory, dzięki którym stworzono nową trasę, są obecnie całkowicie przykryte osadami wapiennymi. Natomiast wstęp na teren naturalnych tarasów jest surowo zakazany.Fajnie chodzi się na bosaka po małych dopiero tworzących się trawertynach.

Pamukkale Turcja

P1100596Jak już pisałem Pamukkale to piękne miejsce, ale jeszcze jak długo? Zauważyłem, że woda przyspieszała w momencie wizyty większej fali turystów, co chyba nie jest bezpodstawne ponieważ na górze pod drewnianymi deptakami znajduje sie system grubych rur. Po co to wszystko, czy woda nie mogłaby płynąc sobie naturalnie, zamiast bezproduktywnie omijać tarasy . Nie wiem o co chodzi z tą woda puszczoną rynnami bezproduktywnie na okoliczną wiochę. Dlaczego omija się”wapienne tarasy”? To ma być ten program rewitalizacji? Tarasy nadal zarastaja trawą i żółkną.

P1100702P1100708Istotną kwestia jest poruszanie sie po samym Pamukkale, jest to ciekawe doświadczenie. Po trawertynach bowiem należy chodzić na bosaka co dla osoby nieprzyzwyczajonej na początku bywa nieco dziwnym odczuciem.

Pamukkale TurcjaNapotkani Japończycy tak samo jak ja rozgladali się zdziwieni. To co było w folderze reklamowym znacznie odbiegało od rzeczywistości.Ale na szczęście na Pamukkale jest jeszcze troche wody….

Pamukkale TurcjaPamukkale Turcja

P1100777bo całe Pamukkale powinno tak wyglądać !

Wszyscy znajomi pytaja jak można się było kąpać w sniegu i dlaczego na nim rosną różowe kwiatki.A to wspomniany wcześniej trawertyn z termalnych źródeł odkładający się na zboczu góry . Ale rzeczywiście patrząc na Pamukkale człowiek ma wrażenie ze przestawiło coś mu sie w głowie .Ponieważ rozum podpowiada ze coś jest nie tak z tym co widzą oczy

IMG_0025To tu kręcono sceny do Odyssei Homera, a Pamukkale zastępowało wyspę czarodziejki Kirke.

Pamukkale TurcjaIMG_0020P1100780Nie wiadomo jak długo przetrwa jeszcze to przepiękne miejsce. Są prognozy, że za 10 lat Pamukale wyschnie i zarośnie roślinnością. Być może zatem, że to ostatnie pocztówkowe widoki białych trawertynów z wodą, obym się mylił.

Pamukkale TurcjaP1100734 Jest także coś dla mnie – ruiny Hieropolis postawiło na kurort i toalety, mała przerwa w przyrodzie.

Hieropolis Turcja

Hieropolis- czyli starożytny Ciechocinek do którego starożytni Rzymianie i Bizantyjczycy przybywali, aby podkurować swoje zdrowie. Nie wszyscy kuracjusze jednak stąd wyjeżdżali, stąd rozległa nekropolia, między innymi z nagrobkami zatopionymi w trawertynie.

Hieropolis Turcja

Hieropolis TurcjaHieropolis Turcja

Ulica Frontiniusa, główna ulica miasta o długości ok. 1,0 km, dzieliła miasto na dwie części.

P1100852

Hieropolis-TurcjaŁaźnia Rzymska znajduje się za Bramą Domicjana z III wieku. Pomieszczenia przykrywała kopuła, a ściany zdobiły marmurowe płyty. W okresie chrześcijaństwa  budynek łaźni przebudowano na kościół.

Hieropolis Turcja

Rzymska nekropolia

P1100847Hieropolis TurcjaHieropolis niewątpliwie imponuje wielkością niektórych budowli i urokliwą nekropolią ( jeżeli takowa może być ), ale nie jest tak spektakularne jak odwiedzone Efez i Priene. Jednak jeżeli już jesteśmy w Pamukkale to czemu go nie zwiedzić, ile można się moczyć w basenach.

Hieropolis Turcja licyjski grobowiec

 

 

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Submitted in: Turcja |