powertepach.pl
twitter facebook rss

Kruja i Berat-Albania

kruje albaniaKażdy kraj ma swojego bohatera narodowego. My mamy swojego Kościuszkę, Włosi Garibaldiego, a Francuzi swoją Joannę itd.. . Natomiast Albańczykom trafił się taki nasz Konrad Wallenrod o nazwisku Skanderbeg. Jego historia rozpoczyna się gdy wraz z braćmi został zakładnikiem w Imperium Osmańskim, oddany przez ojca by wykazać wierność swojej rodziny wobec sułtana. Tam sprawdził się jako zdolny wódz i otrzymał tytuł Iskander Beya za masakrowanie między innymi Serbów i Węgrów. Czyli Aleksandra Wielkiego swoich czasów. Sułtan turecki dał mu władztwo nad środkową Albanią. Jak w ckliwej brazylijskiej noweli wszystko zmienia się po śmierci ojca. Skanderbeg powraca w rodzinne strony i prowadzi Albańczyków do walki z Turkami. Jest również w tej historii co ciekawe i Polski wątek „żałosna wyprawa ostatniego krzyżowca Europy”, króla Władysława Jagiellończyka. Skanderbeg wykorzystując bałkańskie kampanie polskiego króla Władysława III ( jeszcze nie Warneńczyka :) ) i Jana Hunyady wybrał moment powstania antytureckiego. Jednak Warneńczykowi i Janowi Hunyady po sukcesach w 1443 roku nie poszło rok później na wybrzeżu Morza Czarnego pod Warną. Hunyady zwiał a Władysław III dosłownie stracił tam głowę :). Skanderbeg wycofał się w góry Albanii i czekał na sułtana Murada II który nadciągnął w końcu w 1450 roku ze 150 tysięczna armią. Murad II obległ Skanderbega w jego stolicy Kruje, jednak położonej na wysokiej górze twierdzy nie zdobył. Albańczycy okrzyknęli Skanderbega zbawcą ojczyzny, jednakże powód wycofania się Murada II mógł być bardziej praktyczny. Czekało na niego zdobycie najwspanialszego miasta świata bizantyjskiego Konstantynopola, którego ostatecznie nie zdobył umierając w 1451 roku. Dokonał tego jak wiemy dopiero jego syn Mehmmed II w 1453 roku (jedna z symbolicznych dat kończących średniowiecze). Mehmmed II nie odpuścił Skanderbegowi i w 1455 roku uderzył na Albanię rozbijając wojska Skanderbega w okolicy Beratu. I znów jak brazylijskiej telenoweli gdy wszystko wydaje się stracone ( Skanderbeg stracił pod Beratem niemal połowę armii) w 1457 roku Skanderbeg rozbija armie turecką zmuszając Mehmmeda II do osobistej interwencji w Albanii 1467 roku. Tam po raz trzeci Turcy oblegają Kruje jednak po raz trzeci odstępują i zostają pokonani pod opisywaną wcześniej albańską Szkodrą. Skanderberg natomiast umiera rok później niepokonany przez władców Osmańskich.

skanderbeg krujeAle dość o tym, czas pokazać orle gniazdo Albańczyków, gdzie zbudowali Skanderbegowi mauzoleum. Leży ono po drodze na południe więc warto tu zajechać.

albaniaTo  właśnie w Kruja po odbiciu jej z rąk Turków Osmańskich, Skanderbeg założył swoją stolicę. Dziś (nieco na wyrost) nazywa się to miasto Krakowem Albanii. Samych zabytków jednak poza twierdzą, mauzoleum i okolicznym zaułkami w Kruje nie ma. Jest to typowe miasteczko, żyjące z jednego zabytku i sławy Skanderbega.Ale nie powiem widoczki całkiem przyjemne.

kruje albaniakruje albaniakruje albaniakruje albaniakruje albaniaKruja albaniaKruja albaniaKruja albania

kruje albaniakruje albaniakruje albaniaKruja albaniaKruja albaniaKruja albaniaBar Restauracja „ELA” znajduje się niedaleko wyjścia z twierdzy Kruje. Muszę powiedzieć, że jedzenie było naprawdę dobre i niedrogie. Co może trochę dziwić ponieważ knajpa leży przy „szlaku turystycznym” do zamku. Bardzo przyjemne zacienione miejsce i szybka obsługa to również jej atuty. Z uwagi na małe zamieszanie przy wydawaniu jedzenia właściciel zafundował nam „gratisa” w postaci pysznej zupy :) .

Berat AlbaniaRuszamy dalej w kierunku miasta „tysiąca okien” czyli albańskiego Berat. Nazwa Berat pochodzi od nazwy nadanej miastu przez Bułgarów Bielograd, która z czasem zmieniła się w Berat. Berat miał być krótkim przystankiem w drodze na południe Albanii. Docieramy tu około 17.00 i po rozpakowaniu się idziemy jeszcze na krótkie zwiedzanie miasta.

Berat Albania

Berat AlbaniaBerat AlbaniaStary Berat położony jest na zboczach dwóch gór, dolina płynie natomiast jeszcze górska rzeka Osum. Rzeka Osum rozdziela również muzułmańską dzielnicę Mangalemi od chrześcijańskiej dzielnicy Gorica. obie położone na zboczach stojących na przeciw siebie gór wyglądają bardzo malowniczo. Niestety Berat jest bardzo trudnym miejscem do zwiedzania z dwulatkiem. Stare miasto i twierdza kuszą by je zwiedzić, jednak uliczki są bardzo strome, a bruk wyślizgany.Wózkiem dziecięcym bardzo trudno tam jeździć, zatem pozostał nam jedynie spacer po deptaku wzdłuż rzeki.

Berat AlbaniaMuzułmańska dzielnica Mangalemi.

Berat AlbaniaBerat AlbaniaBerat AlbaniaBerat AlbaniaAlbania BeratBerat AlbaniaBerat Albania

Berat AlbaniaBerat Albania

DSC_0104Berat potraktowaliśmy właściwie jako miejsce noclegowe w przejeździe na południe Albanii. Teraz z perspektywy czasu myślę, że trzeba było tam zostać trochę dłużej i pozwiedzać sobie stare miasto i twierdzę. No cóż może następnym razem gdy Adrianek nieco dorośnie. Nasi gospodarze odradzali nam wyprawę z małym dzieckiem do twierdzy określając ją jako bardzo trudna dla małego dziecka. Rankiem następnego dnia ruszamy w kierunku Himare odwiedzając po drodze kilka ciekawych miejsc :).


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Submitted in: Albania |