powertepach.pl
twitter facebook rss

Jeziora Plitwickie -Chorwacja

Jeziora Plitwickie

Po kilku dniach leżakowania na Rivierze Makarskiej ruszamy w stronę Lachistanu, nie zapominając o stałej atrakcji przy powrocie do Polski Chorwacji. Po drodze przecież leży przepiękny Narodowy Park Jezior Plitwickich. Jest tam niezła baza turystyczna i startując z okolicy Plitwic do Polski mamy około 1115 km ( do Lublina) co daje około 12 godzin jazdy. Jest to możliwe do przejechania bez większego wysiłku spokojnie na „jeden raz”. Plitwice odwiedzaliśmy wielokrotnie, właściwie to zawsze tu jesteśmy gdy wracamy z Chorwacji. Obecnie Park nieco się skomercjalizował i podrożał, ale sposób jego przygotowania i udostępnienia turystom jest naprawdę super. Ścieżki w Parku są tak subtelnie poprowadzone, oglądając wszystko praktycznie nie zauważa się, że zaingerowano tu w przyrodę  Powstał nowy (płatny) parking którego wcześniej nie było.

Veliki Slap Plitwickie Jeziora ChorwacjaZdjęcie to przypomniało mi, że jeżeli chce się zrobić zdjęcie w dolnej części Plitvickich jezior to trzeba się wybrać rano, ponieważ po południu zdjęcia trzeba robić pod słońce (przynajmniej Velikiego Slapu o wysokości 78 metrów).

Jeziora Plitwickie ChorwacjaW Parku jest 16 jezior powstałych w wyniku osadzania się trawertynu połączonych 92 wodospadami. Są  też liczne jaskinie, a turkusowa woda i zielona roślinność tworzą wspaniałe otoczenie. Woda jest tak czysta, że dokładnie widać przez nią ryby i dno. Po Plitvicach poruszamy się po drewnianych kładkach,  tuż nad powierzchnią wody, a ich łączna długość wynosi 18 km. Więc trochę do przejścia jest.

jeziora Plitwickie Chorwacja

 

 

 

 

 

Jeziora Plitwickie Chorwacjajeziora Plitwickie ChorwacjaJeziora Plitwickie ChorwacjaSzczególne wrażenie robią zatopione drzewa, które powoli pokrywa trawertyn

2012-05-11 13.37.03

 

 

 

 

 

 

 

 

Wielki Slap ChorwacjaVeliki Slap

Plitwickie Jeziora Chorwacja

 

 

Jeziora PlitwickiePokazane tu Jeziora Plitwickie w takich widokach znane są większości bywalców tego miejsca. Przecież w Chorwacji bywa się w gorących miesiącach gdy jest jeszcze bardziej gorąco niż w Polsce. (Właściwie w Chorwacji nigdy nie byliśmy w lipcu i sierpniu, bo zbyt tłoczno komercyjnie i gorąco). Jednak w 2007 roku odwiedziliśmy Plitwice pod koniec listopada (relację z tego wyjazdu wkrótce opiszę) i moim skromnym zdaniem w deszczowych, kolorowych widokach prezentują się jeszcze piękniej.

Cena wstępu na Plitvickie jeziora:

 HRK/osoba 01.07.-31.08. 01.04.-30.06.
01.09.-31.10.
01.01.-31.03.
01.11.-31.12.
 Dorośli 180 110 55
 Dorośli – grupy nad 15 osób 160 100 50
 Studenci 110 80 45
 Studenci – grupy nad 15 osób 100 70 40
 Dzieci 7-18 lat 80 55 35
 Dzieci – grupy nad 15 osób 70 50 30
 Dzieci do 7 lat bezpłatnie

Cena zawiera jazdę specjalnym autobusem po całej jego trasie i przeprawę statkiem.
Parking za samochód osobowy 7 kn/godz., camper, przyczepa campingowa lub autobus 70 kn/godz.

Zniżki na wstęp: emeryci (muszą się okazać legitymacją), osoby powyżej 65 lat (za okazaniem dowodu osobistego, paszportu), dzieci 6-14 lat, osoby niepełnosprawne .

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Submitted in: Chorwacja | Tagi: , , ,