powertepach.pl
twitter facebook rss

Egipt- początek cywilizacji

Egipt – kolebka cywilizacji oraz miejsce około 3000 lat jej istnienia, istnienia starożytnego Egiptu i jego ciągłości. Jak niewyobrażalny to okres czasu i odległość, niech uzmysłowi nam to fakt, że Jezus jest bardziej współczesną nam osobą  niż dla niego byli Snofru czy Cheops.  Obok Sumeru i cywilizacji Indusu, Egipt to dla mnie początek naszego świata. Bo gdzieś właśnie tam (każde z tych miejsc pretenduje do palmy pierwszeństwa) powstało zjawisko cywilizacji i nasz świat. Egipt starożytny to miejsce nauki i architektury której dorównał dopiero na chwilę Rzym, a później dopiero może budowniczowie europejskich katedr. Gdy w naszej części świata nie było nic, poza kozicami biegającymi po halach i robiącymi beeeee, tam człowiek budował niewyobrażalne później przez wieki cuda architektury . Czym jest dziś dla nas Egipt? Niestety większość z nas kojarzy to miejsce z Hurgadami, Szarm el-Szeikami, ISIS, all inclusiv czy też radykalnym islamem.

P1050910 P1050920 Niestety większość z nas „kończy” lub może gdy było tam spokojniej „kończyła” swoje spotkanie z Egiptem w bajecznych, plastikowych kurortach i na kolorowych rafach koralowych.

P1050941 P1050925

Moja opowieść o Egipcie będzie jednak właśnie opowieścią o wspaniałych zabytkach tego miejsca. Pewnie będzie trochę bajecznych plaż i kolorowej rafy Morza Czerwonego. Jednak mój Egipt to najbardziej z możliwych miejsce starożytne. Wiem, że po chwili czytania nazwisk faraonów i niewiele mówiących nazw miast i obiektów opowieść taka staje się nużąca. Postaram się więc ograniczyć w tej materii :) i uczynić tę opowieść znośną. Na zachętę więc na początek filary starożytnej cywilizacji egipskiej:

P1070143 Płaskowyż Giza i piramidy na pierwszym planie „niższa” z resztkami wapiennej okładziny faraona Chefrena dalej największa piramida Cheopsa jak pisał Herodot przekształcając egipskie imię króla Chu-fu. Syn i wnuk faraona Snofru założyciela tajemniczej IV dynastii budują  pomiędzy ok. 2629-2581 r. p.n.e te niesamowite obiekty. Do tej chwili człowiek na ziemi nie zbudował nic równie wielkiego i pięknego. Zresztą do czasów Rzymu przez ponad 2500 lat człowiek nie potrafił już budować nic równie wielkiego.

sfinksKolejny symbol płaskowyżu Giza, tajemniczy Sfinks zwrócony na wschód w stronę Nilu spogląda twarzą faraona Chefrena ( przyjmujemy tak właściwie tylko z powodu jego umiejscowienia przed piramidą tego króla). Wiele przesłanek wskazuje na to, że może być starszy od piramid płaskowyżu.

swiątynia HatszepsutSerce górnego Egiptu- starożytne Teby dzisiejszy Luxor ze znajdującą się po drugiej stronie Nilu doliną królów i świątynia królowej Hatszepsut. To tu faraonowie XI dynastii przenieśli stolicę Egiptu i podjęli jego odbudowę w ramach Średniego państwa po Pierwszym Okresie Przejściowym. To tu królowa Hatszepsut zleciła budowę świątyni Milionów Lat królowej Hatszepsut odrestaurowaną przez polskich archeologów w formie prawdopodobnie lepszej niż wyglądała w starożytności :). Dzisiejszy to Kraków Egiptu ilość nagromadzonych w tym miejscu starożytnych zabytków powala. Było to wyjątkowe miejsce dla faraonów gdzie każdy starał się pozostawić po sobie jakiś ślad, a dziś jest to wyjątkowe miejsce dla całej ludzkości. Oby chłopaki z ISIS nigdy tam nie dotarli.

Karnak EgiptP1060416Egipt to w końcu niesamowity Nil, dziś zanieczyszczony, okaleczony Wielką Tamą Asuańska jednak nadal potężny jak w starożytności, dający pustyni życie.

 

Zapraszam zatem na opowieść o Egipcie :)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Submitted in: Egipt | Tagi: , , , , , , , , , , ,